Hodkovce 

Naša záhrada leží na miernom južnom svahu. Pôda je zásaditá, ílovitá. Terén je otvorený, vystavený vetru a slnku z každej strany. Hodkovce zároveň ležia v zrážkovom závetrí. Špecifikom tejto záhrady je úplná absencia umelej závlahy trávnika aj všetkých okrasných rastlín. Kombinácia nerovnomerného rozloženia zrážok počas roka s dlhými obdobiami sucha a horúčav v letných mesiacoch predstavuje pomerne náročné podmienky pre väčšinu bežných záhradných rastlín. V mojej záhrade rastú len tie, ktoré prežijú samé - bez zásahov, a sú napriek všetkému dekoratívne aj koncom leta a na jeseň.

Mojím cieľom je v týchto podmienkach vytvoriť rodinnú záhradu s niekoľkými miestami na oddych a zábavu, priestorom na hranie pre deti a úžitkovou záhradou za pomoci vyvýšených záhonov. 

V neposlednom rade, je to zároveň plocha, na ktorej môžem experimentovať.

Vzniká postupne. Nechávam si čas a priestor na testovanie rôznych záhradníckych techník a postupov, vytváram rôzne zoskupenia rastlín - harmonické aj kontrastné - a najúspešnejšie z nich používam v ďalších projektoch. Pozorujem rastliny, všímam si ich vlastnosti, odolnosť voči poveternostným podmienkam, škodcom a chorobám. Vyberám si len tie rastliny, ktoré sú bezproblémové a nevyžadujú komplikovanú údržbu. Pokiaľ to nie je nevyhnutné, nepoužívam chemické prostriedky a rešpektujem ekologické princípy.

Ing. Katarína Sabó